Munevver-Ozekin-1

Hayatın Işıklari

Münevver Özekin

Merhaba Dostlar ve Yeni Dostlar,

Hayatta genellikle” tek başınıza” birey olarak yürüyeceğiniz yolda, aldığınız eğitimlerin rolü büyüktür. Akademik ve/veya ustalardan aldığınız beceri eğitimleriniz, yaşamsal deneyimleriniz sizin temel hazinenizdir.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünden mezun olduğumda, “bu seçimimin” tesadüf olmadığının bilincinde idim.  Hala mesleğimi çok sevmekte, yeni yaklaşımları dikkatle izlemekteyim.

HAYAT, yeni doğan bebekler ve çocuklarla ilerliyor, gelişiyor, güçleniyor. Evet, yetişkin olma yolunda keyifli, zorlu, yorucu ve deneyimlerle dolu bir hayat, onları gelişim ve bilgelik yolunda bekliyor.

Toplumun bütününde, çocukların hak ettiği “daha iyinin onlara sunulması” yollarından birine yönelmek hedefimdi: erken yaşlarından itibaren ebeveynleriyle birlikte yürümek, birlikte gelişmek, sağlık ve denge içinde büyümelerini, coşkularını izlemek, emek vermek, her birini çok sevmek…

Toplumun bütününde, çocukların hak ettiği “daha iyinin onlara sunulması” yollarından birine yönelmek hedefimdi: erken yaşlarından itibaren ebeveynleriyle birlikte yürümek, birlikte gelişmek, sağlık ve denge içinde büyümelerini, coşkularını izlemek, emek vermek, her birini çok sevmek…

30 yıl okullarımda, “öğrenci olan” çocuklarımız, “öğretmen olan” eğitimcilerimiz, “veli olan” anne babalarımız, kurumlarımızın 3 değerli temel sac ayağını oluşturuyordu. ‘Çocuk Gelişimi ve Eğitimi’ uzmanı olarak çocuğa özgü eğitim ve iletişim alanlarında yüz yüze çalışmalar sürekli olarak önceliğimdi. Bu alanda tüm ekibimle birlikte hem lider hem nefer olarak görevde idim.

1984 yılında okul öncesi birimimiz “Yuva Erken Başarı”, 12 yıl sonra 1995 de ilkokul daha sonra orta okul, 2000 yılında İncek’teki Kampüsümüzün tamamlanması ve Anadolu Lisemizin eklenmesiyle “Kolej Erken Başarı” olmuştuk.

Yıllar boyu okullarımızda eğitim alanında pek çok güzel örnekler ve yenilikler sunuldu. 2014 yılında aile kararı ile bu alandan sevgi ve saygı ile çekildik. Üç değerli sac ayağımızla birliktelik ve dostluklarımız hala sürmekte. Minnettarım, bana öyle öyle değerli yaşamlar, dostluklar öğrettiler ki..

2009 yılından itibaren eğitimlerini aldığım Aile Konstelasyonu veya Aile Dizimi olarak adlandırılan töropatik bu yaklaşımı giderek “bireysel ya da gurup olarak” danışanlarla çalışmaya başladım.

Her şeyden önce, hem kişisel hem mesleki olarak ilerlediğiniz yolda muhtemelen insanı, olguları tanıma ve anlama niyetiniz, emeklerinizi de açıkça ortaya çıkarıyor. Yaratıcı Drama, Transaksiyonel Analiz, Çocuk ve Felsefe, Optimum Denge, Tasarımcı Düşünce, Geştald Eğitimlerimin her biri oldukça derin çalışmaları gerektiriyordu ve tabii ki uzun yıllarımı aldı. İnsanla ilgili yapabileceğim faydalı bu çalışmaya yönelmem sanki kendiliğinden ortaya çıkıyordu, ya da yeni görevimin benimle buluşma zamanı gelmişti..

 

Yeni Bir Terapi Yaklaşımı “Aile Konstelasyonu”

Temel Eğitimim İstanbul’da Sevgili Göksel Karabayır (UKDEM kurucusu) hocamızla 2012 yılında başladı. Yaklaşık 3 yıl süren atölyelerimiz sonucunda, “Aile ve Sistem Konstelasyon Kolaylaştırıcı” sertifikalarımın ilkini almıştım.   Bu süreç esnasında Göksel Hocamızın Amerika, İngiltere, Hollanda ve İspanya’dan davet ettiği ustaların workshopları ve eğitimlerine katılımlarımız devam etti. Yıllar sonra eğitim gurupları kolaylaştırıcıları olarak Göksel Hocamızla bazı kamp organizasyonlarında buluşmaya devam ediyoruz.

Ustalarla Aile ve Organizasyonel Konstelasyon Eğitimlerim

2009 da tanıştığım bu yaklaşım için beni ilk etkileyen sevgili Halise Baydar hocam olmuştur. Ankara atölyesinde Aile Dizimi ve Şamanik dünyaya ait aktarımları ile oldukça etkilenmiştim.

7-10 Temmuz 2011 de İstanbul’da Mehmet Zarasızoğlu’nun (TSD) düzenlediği organizasyonda, Wilfired Nelles ve Heinrch Breuer ile, 09-10-11Aralık 2011 de M.Zararsızoğlu ve Gunthard Weber’in çalışmaları oldukça heyecan vericiydi.

Artık temel eğitim almalıydım. 2012 yılında İstanbul’da Göksel Karabayır hocamız ile 3 yıl süren temel eğitimi tamamladım. Bana “konstelasyon kolaylaştırıcısı” olarak çalışma cesareti kazandıran Göksel Hocama müteşekkirim.

Göksel Hocamızın Amerika, İngiltere, Hollanda ve İspanya’dan davet ettiği ustaların workshopları ve eğitimlerine katılımlarımız devam etti:

Cecilio Fernandez Regojo Organizasyonel Sistemik Konstelasyonlar (UKDEM Uluslararası Konstelasyon Danışma Merkezi Organizasyonu)

Vivian Broughton “Travmadan Sağlıklı Otonomiye Geçiş’’ ve “Sevgi, Bütünlük ve Travma” (UKDEM)

Dr. Jane Peterson “Somatik Görselleme”, “Kimlik ve Özdeşleşme” (UKDEM)  

Prof. Dr.   Franz Ruppert’  “Sağlıklı Otonomi ve Bütünleşme” workshopları (UKDEM)

Sevgili Devani Dilek Yıldız’ın (TheHome) Almanya’dan daveti ile;

Svagito Leibermeister ile İstanbul’da yüz yüze eğitim ve pandemi nedeniyle Online workshoplar,

Shavasti (John L. Payne) İstanbul workshopları ve online çalışmaları,

Zeynep Sevil GüvenMax Dauskardt,  Erdoğan Şemsiyeci ile Ankara’da Aile Dizimi Seminerleri .

Hayatın Işıkları

Hizmetler

Bireysel çalışmalar & Grup Çalışmaları

Bireysel çalışmalar & Grup Çalışmaları

Bireysel çalışmalar & Grup Çalışmaları