Aile Konstelasyonu nedir?

İngilizcede“Family Constellations” ve Almanca’da “Familienaufstellung” Türkçe “Aile Takımyıldız”ı olarak çevrilse de ülkemizde “Aile Dizimi, Aile Dizilimi, Aile Sergisi” “Aile Konstelasyonu” isimleriyle adlandırılmaktadır. Konstelasyon, gökyüzünde izlediğimiz takım yıldızlarının konumlarına benzetilerek, herhangi bir sisteme dahil olan ögelerin(bireylerin) birbirine göre konumu ve birbiri ile etkileşimi anlamını taşımaktadır.

Aile konstelasyonu (dizimleri), 25 yılı aşan bir sürede ülkemizde Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya’da terapiye alternatif bir yaklaşım olarak popülerlik kazanıyor, danışanlar tarafından ilişki temelli zorlukları ele almanın olumlu ve uygun maliyetli bir yöntemi olarak kabul görüyor.

Akademik konferanslarda, sağlık merkezlerinde, üniversitelerde yüksek lisans programı olarak, hukuk alanında, çocuk ve ergenler için ilgili okul ve tıbbi tedavi merkezlerinde kabul gören, yaygınlaşan, bir terapi yaklaşımı olmuştur.

10 yıldan beri gurup ve bireysel olarak Aile, İlişkiler, İş ve Hastalık semptomları ile ilgili olarak danışanlarımla çalışmalarımı sürdürürken, giderek bu alanda çalışan değerli uluslararası konstelasyon ustaları ile buluşmalarımız büyük bir çember oluşturmamıza vesile oldu. ISCA. Bu çemberde yer almak ve uluslararası kongrelerde buluşmak, paylaşmak misyonumuz gereği mutluluk verici.

Hayatın bizlere süzülen ışıkları burada da gölgelerde saklı kalan ya da bizim bile haberimiz olmayan acıları ortaya çıkardı. Konstelasyonlar, yaşanan ve taşınan yükler ve dolanıklıkların milyonlarca insanda bambaşka hikayeler ve bambaşka etkilerle ortaya çıkabileceğini gösteren çalışmalardı ve bize bu alanın neferleri olarak oldukça güç vermekteydi,” Biz yalnız değiliz, ele ele içimizi aydınlatmayı sürdürmeli, kolaylaştırıcı olabilme aşkını yaşatmalıydık”.

Aile Konstelasyonu Terapi Yöntemleri ve Sistemik Yaklaşım

İlk sistemimiz ailemizdir, bizler doğduğumuz anda mevcut olan sistemlerin nasıl çalıştığını öğrenmeye başlarız. Bu bilgi o kadar doğuştan gelir ki çoğu zaman farkında olamayız, tıpkı nefes alırken farkında olmadığımız gibi.

Danışman ile çalışmada “aile konstelasyonu” terimi yanı sıra “sistemik konstelasyon”dan da söz edilmesi terapi için başvurulan sıkıntıların ailelerle ilgili olduğu kadar ailelerin de ötesinden uzanıp geldiğini görebiliyoruz.

Çalışmalar, kaderle bağlı olduğumuz atalarımızın travmalarının nasıl hala hayatta kaldığını ve torunların hayatlarını nasıl etkilediğini ortaya çıkarıyor. Bir “konstelasyon çalışmasının önemi, diğer şeylerin yanı sıra, içsel bir süreci de görünür kılmasıdır. Bu sistemik davranış anlayışını, içgüdüsel olarak “hayatımız boyunca ait olduğumuz diğer tüm gruplara” da götürmekteyiz.

Aile Konstelasyonu Nasıl Uygulanır?

Tipik bir aile konstelasyon terapi seansında bir danışan, bir kolaylaştırıcı ve muhtemelen diğer katılımcılar vardır.  Danışan, bir sorunu çözmek için gelen kişidir. Kolaylaştırıcı, konstelasyonu yöneten terapisttir. Diğer katılımcılar, oturumlarda danışan ya da temsilci olabilecek diğer kişilerdir.

Bazen zor psikolojik sorunlarımız ve hastalık belirtilerimiz, bir türlü atlatamadığımız ve zaman alan yaygın tedavi yöntemleriyle kolayca çözülebilir. Pek çok insanın, belki de çözülmemiş travmalarla birlikte, zor ve acılı aile hikayeleri vardır. Bu durumlarda aile dinamikleri hastalıklara neden olabilir mi? İnanması zor görünüyor ama öyle.

Bazen yolunda gitmeyen her türde ilişkilerimiz, düzensiz ya da başarısız işlerimiz, kontrol edemediğimiz öfke veya zaaflarımız bizi baş edemediğimiz sıkıntılar bizi sıkıştırıp durur. Aile dizimi terapisi, sıkıntılarımızda hiçbir çare ve çözüm olmayacak gibi göründüğünde, yardımcı olabilecek farklı bir yaklaşım olarak oldukça değerlidir.